Uşak Diş Hekimi

Diş Fırçası Seçimi


Diş fırçasının seçimi

 Diş hekiminizin başka tavsiyesi yoksa diş fırçası orta sert, en az 3 sıra ve uçları yuvarlatılmış naylon kıllardan yapılmış olmalıdır. 

Küçük başlı fırçalarla daha detaylı ve iyi bir fırçalama yapmak mümkündür.

Fırça sapı ile kılların bulunduğu baş kısmı birbirine paralel olmalıdır.

Fırçanın kılları uçlarına doğru yatık hale gelince değiştirilmesi gereklidir (ortalama 3 ay). Bu yatıklık 1 ay içerisinde oluşuyorsa gereğinden fazla bastırarak fırçalıyorsunuz demektir.

Diş fırçaları kısa sürede kuruyacak ve diğer fırçalar ile temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır.

Asitli içecekler (portakal suyu, limon, kolalı içecekler vs.) aldıktan sonraki 30 dk içerisinde diş ler fırçalanmamalı ya da diş ler fırçalandıktan sonra 30 dk asitli içeceklerden uzak durulmalı. Asitli içecekler tükürüğün PH dengesini bozarak diş lerin üzerinde oluşan koruyucu tabakayı eritir, arkasından diş ler fırçalandığında koruyucu tabaka diş lerin üzerinden tamamen uzaklaşır ve diş lerin yüzeylerinde az miktarda aşınma olur.

Diş fırçalama yöntemi

Amaç diş , diş eti ve dil üzerindeki tüm yüzeylerden gıda artıklarını uzaklaştırmaktır. Etkili bir temizlik için rastgele yapılmamalıdır.

Çoğu kişi diş fırçalamaya ön diş lerden başlar ki bu en büyük yanlıştır. Besinlerle en çok muhatap olan, çiğneme işini yapan ve girintili - çıkıntılı yüzeyleri nedeniyle temizliği en zor olan arka diş lerdir, ön diş lerin görevi sadece ısırmaktır ve yüzeyleri düz olduğu için temizliği kolaydır.

Bu nedenlerle önce üst çeneden ve arka diş lerden başlayarak tüm alt - üst azı diş leri temizlenmeli, ardından ön diş lere geçilmelidir.

Orta sertlikte bir fırça üzerine bezelye büyüklüğünde macun sıkılması yeterlidir.

Fırçanın yarısı diş etinde yarısı diş te olmak kaydıyla çok nazik bir basınç uygulayarak fırçalamaya başlanır. Fırçayı oynatmadan küçük dairesel titreşim hareketleri yapılır. Diş macunu diş lerin üzerine yayıldıktan sonra üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru süpürme hareketi yapılır. Daha sonra fırçayı bir boy ilerleterek diş lerin bütün yüzeyleri temizlenir. Asla fazla bastırılmamalıdır, aksi halde diş ler aşınır.

Dilin üzerinde halının kılları gibi minik kıllar vardır ve aralarına besin artıkları birikir. Siz diş leri fırçalasanız bile konuşma ve yutkunma esnasında bu artıklar tekrar diş lere yapışır. Bu nedenle dil üzeri de, fırça kıllarının arkasındaki tırtırlı yüzeyle, fırçalar gibi temizlenmelidir.

Aynı şekilde dudak ve yanakların iç kısmında sabit diş eti dediğimiz yerlerde de ince tabakalar halinde yiyecek artıkları tutunabilir. Ağız hareketleriyle bu artıklar da tekrar diş lere gelebilir. Fırçanın uç kıllarıyla tahriş etmeden, masaj yapar gibi bu artıkları yerinden oynattıktan sonra ağız bol suyla çalkalanmalıdır.

Dişipi kullanımı

Bakteri plağının fırçalama ile ara yüzeylerden temizlenmesi mümkün olmayabilir. Bunu için diş ipi kullanılır.

İki elde tutulan diş ipi işaret ve baş parmağıyla yönlendirilerek iki diş arasına yerleştirilir. İp, bir yandaki diş e yaslanarak aşağı doğru hareket ettirilir.Sonra aynı aralıkta öteki diş e yaslanıp aşağı doğru hareket ettirerek bütün diş lerin ara yüzleri temizlenir.

Fırçalama işlemi sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce iki kez; diş ipi ise iki günde bir uygulanır.

Püf noktaları

Diş fırçalarken fırça fazla bastırılmamalıdır.

Sağlıklı diş etlerinde sert fırça, kanayan diş etlerinde ise yumuşak fırça kullanılmalıdır.

Fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etine de masaj yapılmalıdır.

Diş macunu çok kullanılmamalıdır. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritir.
Uşak Diş Hekimi “Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”

SAYFALAR
TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

UŞAK DİŞ HEKİMİ ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN